Rozvoz objednávek je každou sobotu odpoledne v okruhu do 10 km od farmy (rozvážíme objednváky, které byly objednané nejpozději v úterý odpoledne). Osobní odběr je možný v pondělí 9-11 hod., Břežanská 38, Odolena Voda.

Kozí kolostrum - mateřské BIO mléko - pouze osobní odběr

Kozí kolostrum - mlezivo je nepasterované, mateřské BIO mléko českých koz , v den narození kůzlete.

Je to výjimečná a vzácná tekutina, která se odebírá pouze jednou ročně, v den porodu. Tomuto okamžiku je věnována maximální pozornost, aby bylo odebráno pouze zbytkové mlezivo, po napojení mláďat, které jsou prioritou.

Kolostrum od volně se pasoucích čistokrevných koz českého plemene Bílá krátkosrstá na BIO loukách ve Středočeském kraji. Zvířata si užívají slunce a čerstvý vzduch a vybírají si bylinky, které jim nejvíce svědčí, což má vliv na nutriční hodnoty mléka a jeho chuť a vůni. 

Kolostrum je dodávání mrazené, pouze omezené množství

Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…
Momentálně nedostupné
Kód: 9.1.250
400 Kč / balení 4 Kč / 1 g
Kategorie: Mléčné výrobky
Pouze osobní odběr na objednávku:
Položka byla vyprodána…

Popis produktu:

Kozí kolostrum je zdroj bioaktivních látek, jehož složení se během laktace mění. Během prvních dnů laktace dochází ke změnám u hlavních lipidů a sloučenin cukrů. Jedna z provedených studií dokazuje, že zatímco obsah tuku a bílkovin během laktace klesá, laktóza naopak vzrůstá. Její hodnota je tedy nejnižší na počátku laktace - v den porodu. I přesto se však kolostrum nedoporučuje u jedinců s intolerancí laktózy. Obsahuje vysokou  koncentraci imunoglobulinů (IgG, IgA a IgM), protilátky tvořené B-lymfocyty (plazmatickými buňkami) jsou v kolostru přítomny pro zvýšení obranyschopnosti. Nejpočetnější zastoupení mají IgG, které společně s IgM brání organismus před možnými patogeny v krvi, zatímco IgA se podílí na slizniční imunitě.Vitamin A, B, C, D, E a koenzymu Q 10 , esenciální aminokyseliny - Valin, Leucin, Izoleucin, Fenylalanin, Tryptofan, Lyzin, Methionin a Threonin, které si tělo neumí samo syntetizovat.

Imunitní faktor PRPs (Proline Rich Polypeptides, Proline bohaté polypeptidy). Díky vysokému podílu aminokyseliny prolin jsou PRPs signalizačními molekulami, jejichž úkolem je podpora buněčné imunity, např. zvýšení cytotoxicity NK buněk při obraně před nádorovými buňkami nebo buňkami napadenými viry. V této souvislosti byla provedena studie, která prokázala, že tyto cytotoxické vlastnosti vykazuje i kolostrum. Dále se PRPs významně podílí na regulaci imunitního systému ve smyslu jeho neadekvátní reakce, která nastává v případě autoimunitních onemocnění, alergií či astmatu.Další složkou kolostra jsou cytokiny. Jejich hlavní úlohou je zprostředkování vzájemné komunikace mezi jednotlivými buňkami. Výsledkem této komunikace je účast všech potřebných buněk v boji proti přítomným patogenům.Velký význam má také přítomnost růstového faktoru IGF-1 (Insulin like Growth Factor 1, inzulinu podobný růstový faktor 1), který stimuluje růst a dělení savčích buněk. Zároveň prodlužuje jejich životaschopnost a napomáhá přirozené regeneraci tkání v lidském organismu. Jak již vyplývá z jeho názvu, má podobné účinky i strukturu jako proinzulin (prekurzor hormonu inzulinu). Účinek růstového faktoru IGF-1 na růst se uplatňuje zejména v dětském věku, zatímco v dospělosti převažují jeho anabolické účinky. Napomáhá také zlepšování využití glukózy (normalizuje její hladinu v krvi), stimuluje syntézu glykogenu a syntézu proteinů.Poslední významnou složkou je laktoferin, který se v největší míře vyskytuje právě v kolostru a jeho funkcí je zabezpečení imunitního systému mláděte. Tohoto pozitivního vlivu lze využít i v pozdějším věku, a to prostřednictvím lyofilizovaného kolostra. Je produkován neutrofilními granulocyty, kterým umožňuje zneškodňovat patogeny svým bakteriostatickým a bakteriocidním účinkem. Vysoké hladiny laktoferinu tak zároveň zlepšují i mikrobiologickou kvalitu výsledného produktu. Z toho důvodu není u 12 hodinového kolostra nutná taková míra tepelného ošetření (pasterace) ani konzervace, kterou si žádají kolostra dojená v delších časových intervalech.Podobně jako laktoferin působí i enzymy lysozym, laktoperoxidáza a chitotriosidáza. Lysozym štěpí polysacharidové řetězce obsažené v buněčných membránách bakterií a napomáhá tak k jejich zániku. Laktoperoxidáza je enzym, který v přítomnosti thiokyanátu rozkládá peroxid vodíku (produkt bakterií, např. streptokoků) na baktericidní produkty. Chitotriosidáza štěpí chitin a chrání tak novorozená mláďata před napadením parazitů a hlístic (např. roup dětský, škrkavka dětská, ...). Aktivita enzymů je v kozím kolostru nejvyšší právě v den porodu, stejně jako u dalších bioaktivních látek. Mlezivo po odběru prochází chlazením a následně mražením. Před použitím pasterujte.

 

Parametry

  • Obsah:  200 - 250 g
  • Složení: Kozí kolostrum CZ-BIO-001
  • Skladování: do 6 °C
  • Země původu: Česká republika
  • Alergeny: 7 - Mléko
  • Přídatné látky: Bez Éček 
  • Minimální trvanlivost ode dne doručení: 5 dnů, po otevření ihned spotřebujte
  • Typ mléka: Kozí 
  • Obsah tuku: Tučnost neupravována

 

VÝHODY BIO: Kozy z ekologického chovu nesmí konzumovat geneticky manipulované plodiny a živočišná krmiva (takzvané masokostní moučky). Zakázáno je používání hormonů a preventivní podávání antibiotik.

Výrobce: Minimlékárna CZ21850523, Koza bílá krátkosrstá CZ-BIO-001, národní genetický zdroj: KB 42515, stádo: CZ 21067309

       Biofarma Dolínek Břežanská e.č.38, 25070 Odolena Voda, www.biomleko.eu  

Zemědělská produkce: Česká republika

Zpět do obchodu